ГЕОСИНТЕЗ ІНЖЕНІРІНГ

Розробка і сервіс бурових промивальних рідин

Кто раз умеет обмануть,
Тот много раз ещё обманет.
Лопе де Вега

У Києві відбулася чергова конференція з буріння і видобутку вуглеводнів. Подія на сьогодні досить ординарна, якби не одна обставина, що показово характеризує методи роботи деяких підприємств, які всіма правдами і неправдами намагаються влізти в український сервісний ринок бурових розчинів.

У доповіді, присвяченій емульсійним розчинам, представник компанії MI-SWACO пан Є. Вішнікін озвучив таку тезу: 
«Температура спалаху для дизельного палива - 50-60оС, а для мінерального масла - 100оС і вище. Отже, при температурі вихідного розчину більше 50оС застосовувати емульсійні розчини на основі дизельного палива не можна! Потрібно використовувати мінеральне масло, яке компанія MI-SWACO використовує в системі Versaclean».

Насправді, це твердження дуже далеке від правди! Це яскравий приклад маніпуляцій з характеристиками вуглеводнів і методами їх випробувань. Розглянемо визначення.

Температура вспышки — наименьшая температура летучего конденсированного вещества, при которой пары над поверхностью вещества способны вспыхивать в воздухе под воздействием источника зажигания, однако устойчивое горение после удаления источника зажигания не возникает. Температуру вспышки следует отличать как от температуры воспламенения, при которой горючее вещество способно самостоятельно гореть после прекращения действия источника зажигания, так и от температуры самовоспламенения, при которой для инициирования горения или взрыва не требуется внешний источник зажигания. (https://ru.wikipedia.org/wiki/Температура_вспышки).

Тепер звернемося до нормативних документів.

 НПАОП 11.1-1.01-08 ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ В НАФТОГАЗОДОБУВНІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

3.3.11. Температура самозаймання парів розчину на вуглеводневій основі повинна на 50°C перевищувати максимально очікувану температуру розчину на усті свердловини.

Таким чином, чітко обмежується саме температура самозаймання вуглеводню. Про температуру спалаху згадок в документі немає, що логічно, оскільки для спалаху потрібене зовнішнє джерело займання. Тобто, не розпалюйте багаття на жолобах, і не буде спалаху !!

Згідно ГОСТ 305-82 Дизельне паливо. Температура самозаймання палива марки Л — 300 °С, марки З — 310 °С, марки А — 330 °С.

Таким чином, у відповідності з НПАОП 11.1-1.01-08, температура вихідного із свердловини емульсійного бурового розчину на основі дизельного палива не повинна перевищувати 250оС!!!!

Таке обмеження для застосування дизельного палива «дуже актуальне» для геологічних умов України !!! Більше того, навіть в Алжирі, в Сахарі, де температура повітря досягає 60оС, емульсійні розчини готують виключно на дизельному паливі. Ніхто мінеральне масло не застосовує! Це ми знаємо не з чуток.

Ми задали питання доповідачу: «Ви дійсно не розумієте різниці в показниках властивостей вуглеводнів чи Ви свідомо вводите в оману аудиторію, з метою обґрунтувати застосування більш дорогої системи бурового розчину?» (Вартість мінерального масла в 2-2,5 рази вище, ніж дизельного палива).

Зрозумілої відповіді на наше запитання ми так і не отримали!

На наше глибоке переконання, вводити в оману аудиторію - це неправильно і непрофесійно, особливо в питаннях вузькоспеціалізованих, де не кожна людина відразу може розпізнати підміну понять. Ми хочемо попередити всіх, що і в подальшому будемо викривати спроби свідомого спотворення технологічної інформації. Висвітлювати факти, що свідчать про низький професійний рівень компаній, велика кількість яких останнім часом з'явилися в сфері промивальних рідин. Боротися з некоректними методами ведення бізнесу в сервісі бурових розчинів.

Всі факти непрофесіоналізму і некоректності, виявлені нами, будуть надані для широкого доступу в засобах масової інформації.

Країна повинна і буде знати своїх «героїв»!