ГЕОСИНТЕЗ ІНЖЕНІРІНГ

Розробка і сервіс бурових промивальних рідин

Роботи на Мачухскій площі ми розпочали в 1991-1992 р. До того часу, після чергової реорганізації ПВ УкрДГРІ, лабораторію Розенгафта А.Г. об'єднали з лабораторією Харіва І.Ю. Цей конгломерат отримав горду назву: "Лабораторія розкриття, випробування пластів і фізико-хімії бурових розчинів". З розчинами питань не було, а от з випробуванням ...

На цей час в об'єднанні «Полтаванафтогазгеологія» вималювалася проблема з випробуванням свердловин на Мачухскій площі. Ось нам її вирішувати і доручили.

А проблема була така. На площі, з дебітом близько 150 000 м3/добу, працювала свердловина №500. Свердловина була пошукова, яка відкрила родовище. Особливих проблем не створювала. Заклали ще дві свердловини: №1 і №2. Добурили. Густина розчину - 1960 кг/м3. Спустили колони, зробили гідропіскоструміневу перфорацію, почали освоювати. Освоєння - заміною розчину на воду. І тут почалося! Потужний потік газу і винесення величезної кількості породи - в основному, аргіліту.

Свердловина №1 померла якось швидко. Колону зім'яло, але свердловину вдалося задавити. А ось №2, тут було цікавіше. Порода забила НКТ. Свердловину якось задавили, але потім, півтора року протифонтанна служба під тиском витягала НКТ з свердловини і свердлила труби. У трубах, між пробками з породи накопичувався газ під величезним тиском.

Як ми вирішили цю проблему в 1993 році, при випробуванні подальших свердловин, читайте у статті «Особливості випробування нестійкіх тріщінуватіх колекторів з АВПТ», розміщеній на сайті. Перемога була гучною. Через кілька днів після випробування свердловини, по телевізору виступає Кравчук Л.М. (у той період - Президент України) і каже приблизно так: «Тут мені повідомили, що під Полтавою, на одній із свердловин ми отримай потужній приплив газу ...». Це про Мачухи.

Технологія, яку ми розробили, дозволила не тільки запобігти руйнуванню породи, але й отримати продукцію з дебітом 1670000 м3/добу із тріщинуватого, схильного до деформування колектора. Ми навіть подавали розробку на Державну премію. Правда, премію не дали. Проте, в інститут прийшов кореспондент. З'явилася стаття «Подарунок до ювілею» і фото в газеті. Але, знову ляпсус, на фото, Лубана Ю.В. і Виноградова Г.В. поміняли місцями.

Все це було рівно 20 років тому.