ГЕОСИНТЕЗ ІНЖЕНІРІНГ

Розробка і сервіс бурових промивальних рідин

«И не надо зря портить нервы –
Вроде зебры жизнь, вроде зебры.
Чёрный цвет, а потом будет белый цвет –
Вот и весь секрет.»
                                        Леонид Дербенёв

Закінчився 2020 рік. В порівнянні з попередніми роками обсяги сервісних робіт суттєво скоротилися. Державний концерн «Укргазвидобування» значно скоротив буріння на своїх родовищах – можливо через пандемію коронавірусу, можливо через зміну політики нової влади. При цьому приватні нафтогазовидобувні компанії, особливо ДТЕК Нафтогаз, продовжували активно бурити та нарощувати видобуток. Загалом за минулий рік ми провели роботи на 7 свердловинах – 4 буріння і 3 КРС. Глибина свердловин – більше 5000 м.

Ефективність застосування інвертного-емульсійного бурового розчину Witer II стала загальновизнаною. За підсумками впровадження РНО при розкритті продуктивних пластів на Семиренківському, Мачухському та Свиридівському родовищах, на тлі загального падіння пластових тисків, вдається отримувати додаткову продукцію і підключати до експлуатації низкопористі об’єкти, які за своїми фільтраційними характеристиками знаходяться на межі «колектор – не колектор». У 2020 році на всіх без винятку свердловинах, де ми проводили роботи, первинне розкриття продуктивних горизонтів здійснювалося на ІЕР Witer II.

Успішні результати впровадження ІЕР Witer II в продуктивних пластах та отриманий виробничий досвід роботи з РНО дозволили розпочати поступове розширення меж застосування таких вуглеводневих промивальних рідин на непродуктивні інтервали свердловин. В 2020 році були пробурені два інтервали по непродуктивній товщі нижнього карбону, яка представлена потенційно нестійкими відкладами. Результат – номінальний стовбур свердловини, відсутність ускладнень, суттєва економія часу на буріння та підготовку стовбуру до спуску обсадної колони, нові перспективи виходу на більш глибокі горизонти.

Зі зростанням об’ємів застосування РНО гостро постала проблема забезпечення надійного кріплення пробурених інтервалів. Значним технологічним проривом стало відновлення технології кріплення обсадних колон оберненим нафтоемульсійним цементним розчином. Нова тампонажна рецептура ОНЕЦР-2, на розробку якої нами було витрачено більше чотирьох років напруженої роботи, пройшла успішне промислове випробування на родовищах ДТЕК Нафтогаз.

На одній із свердловин Мачухського ГКМ, буріння якої проводилось на ІЕР Witer II, за даними ГДС в нижній частині пробуреного інтервалу був виявлений водоносний пласт, який підлягав ізоляції цементним мостом перед освоєнням. В інтервалі 5238 – 5472 м, при температурі 147 °С і тиску 109 МПа, був успішно встановлений цементний міст, який надійно відокремив водонасичений горизонт.

Також ОНЕЦР-2 був застосований на Семиренківському родовищі при кріпленні першої секції експлуатаційної колони Ø177,8 мм в інтервалі 5780 – 4340 м. Статична температура на вибої – 140 °С. Дані АКЦ підтвердили ефективність застосування ОНЕЦР-2 для цементування інтервалів, пробурених на РНО. Роботи по цементуванню проводилися нами у співдружності з ТОВ «Техкор».

Застосування систем бурових і тампонажних рідин на вуглеводневій основі, які є сумісними між собою, забезпечує не тільки надійну ізоляцію пробурених інтервалів, але і повне збереження природних колекторських характеристик пластів після цементування. Згідно існуючих літературних джерел, сьогодні в світі не існує аналогів тампонажної системи ОНЕЦР-2, які спроможні утворювати цементний камінь без обернення фаз емульсії і при цьому відповідати термобаричним умовам України. На даний час нами проводяться лабораторні випробування рецептури ОНЕЦР-2 для низьких і помірних температур (20 – 110 ℃), що дозволить проводити цементування проміжних і експлуатаційних обсадних колон після буріння на РНО до устя свердловини.

Відповідно до Програми довготривалого науково-технічного співробітництва з ДТЕК Нафтогаз створюється єдиний технологічний комплекс буріння, кріплення і освоєння свердловин із використанням технологічних рідин на вуглеводневій основі. Впровадження такого технологічного комплексу, що передбачає буріння на ІЕР Witer II, кріплення пробурених інтервалів тампонажною системою ОНЕЦР-2 та освоєння свердловин вуглеводневими рідинами створює потужну основу для збільшення глибини буріння для пошуку нафтогазових покладів на великих глибинах. Широке впровадження таких робіт заплановане на наступний рік.

Подальшого розвитку зазнала система оптимального управління буровими розчинами «Mud logistic», впроваджена на об’єктах ДТЕК Нафтогаз. Система передбачає багаторазове використання бурових промивальних рідин, в першу чергу – систем на вуглеводневій основі, на різних свердловинах, перевезення, зберігання і підтримування параметрів. Результатом впровадження у минулому році стало отримання найвищої якості виконання бурових робіт, мінімізація відходів буріння та заощадження колосальних фінансових ресурсів.

В минулому році тривала реконструкція бази виробничого обслуговування нашого підприємства. Закінчили облаштування технічних приміщень та фасаду, збудували нову лабораторію термобаричних досліджень. Розгорнули лінію високого тиску 330 атм з компресором високого тиску і парком ресиверів.

У минулому році ми придбали унікальну установку дослідження кернів. Установка виготовлена на замовлення у США, за нашим технічним завданням, спеціально для надскладних умов ДДз. Унікальність її полягає в тому, що вона здатна створювати тиск 1000 атм і температуру 200 ℃ (що дозволяє моделювати умови розкриття глибокозалягаючих виснажених пластів) та обладнана надточним витратоміром Коріоліса, який був спроектований і виготовлений спеціально для нас компанією Emerson. Обладнання виготовлене у кислотостійкому виконання зі сталі марки Hastelloy, що дозволяє оцінювати ефективність методів інтенсифікації. Зараз обладнання знаходиться на стадії тестування і ми сподіваємося отримати його в першій половині 2021 року.

«Не допускай такої мислі, що Бог покаже нам неласку. Життя людського строки стислі. Немає часу на поразку».
Ліна Костенко

З Новим Роком! Нехай Новий Рік принесе мир, успіх і процвітання.

Фото галерея, яка ілюструє деякі події минулого року


Застосування РНО в непродуктивній частині розрізу

Впровадження ОНЕЦР-2

Розширення меж застосування РНО

Впровадження системи управління буровими розчинами «Mud logistic»

Зона відпочинку на даху БВО

Інструментальний цех

Лінія високого тиску (р=330 атм)

Нова лабораторія

Установка дослідження кернів (р=100 МПа, Т=200℃)