ГЕОСИНТЕЗ ІНЖЕНІРІНГ

Розробка і сервіс бурових промивальних рідин

Свердловина, буріння якої почалося сьогодні, унікальна з двох причин.
По-перше – це ювілейна, 100-а свердловина в нашому хронологічному списку.
По-друге – на цій свердловині ми плануємо відродження технології розкриття колоїдальних глин юри і тріасу розчинами на вуглеводневій основі.
Те, що ці дві події збіглися на одній свердловині, нам здається глибоко символічним.
Вперше в Україні розкриття мезозойських глин на інвертном емульсійному розчині було проведено нашим другом і вчителем А.Г. Розенгафтом на початку 70-х років минулого століття при бурінні свердловини 35 Машівської площі тресту Полтаванафтогазрозвідка (автореферат А.Г. Розенгафта). Результати випробувань ІЕР, досягнуті в ті далекі часи, сьогодні можуть викликати поблажливу посмішку, але насправді, це був справжній революційний прорив.

А.Г. Розенгафт на головну
А.Г. Розенгафт 


Ось як це було.
Інвертний емульсійний розчин був застосований в інтервалі залягання глинисто-піщаних порід юри і тріасу: 794 – 1750 м. Спеціального обладнання для приготування емульсії на свердловині встановлено не було. Приготування розчину вели через свердловину. Стовбур свердловини був заповнений нафтою, в якій розчинили розрахункову кількість окисленого петролатуму. При циркуляції в вуглеводневу рідину ввели воду і вапно. Так приготували близько 170 м3 емульсії з вмістом водної фази на рівні 50% (в радянські часи варіанти її зниження навіть не розглядалися).
Параметри ІЕР: густина – 0,94 – 0,96 г/см3; умовна в'язкість – 100 – 110 с; СНЗ – 0/4 дПа; фільтрація – 1 см3/30 хв; електростабільність – 250 В.
Оскільки в ті часи система очищення розчину фактично не існувала, в процесі буріння ІЕР наситився  22% тонкодисперсного глинистого шламу. Однак при цьому емульсія зберегла свою агрегатівную стійкість. На долоті і КНБК не утворювалися сальники – що було неймовірним для цього розрізу, але умови роботи доліт і техніко-економічні показники буріння істотно покращилися. Як наслідок витрата доліт зменшилася з 36 до 16; проходка на долото збільшилася з 24 до 59,7 м; а механічна швидкість – з 3,3 до 6,9 м/год. Економічний ефект від застосування ІЕР склав 5 радянських руб. на 1 м проходки. І все це на інтервалі 956 м!!

Сьогодні ці інтервали буряться за одне довбання, з добовою проходкою від 300 до 500 м. Здавалося б, технологія швидкого розкриття мезозойських колоїдальних глин розчинами з низьким вмістом твердої фази відпрацьована, але ускладнення час від часу все ж виникають.
Однак основна проблема полягає в тому, що після розкриття ці інтервали потрібно обов'язково перекривати обсадною колоною. В іншому випадку, при тривалому контакті з розчином на водній основі, ускладнення в глинах неминучі, внаслідок їх набухання.
Інгібування бурового розчину солями ситуацію не покращує. Найчастіше навпаки, ускладнення посилюються. Глини, як і раніше, втрачають стійкість, але їх поведінка змінюється – з пластичної течії на крихке руйнування.

29 051
Своєю роботою А.Г. Розенгафт показав, що інертність вуглеводневої фази ІЕР по відношенню до глин дозволяє уникнути втрати їх стійкості через гідратацію. На основі цього досвіду, а також, беручи до уваги успішне застосування ІЕР Witer II при бурінні непродуктивних відкладень карбону на свердловині 79 Семиренківського ГКР, нами запропонована принципово нова концепція, що передбачає використання розчинів на вуглеводневій основі при бурінні всього стовбура свердловини, за винятком прісних водоносних інтервалів нижнього крейди, що перекриваються подовженим кондуктором. 
Як наслідок такого застосування вуглеводневих розчинів, з'являється можливість спільного розкриття раніше несумісних інтервалів залягання мезозойських колоїдальних глин і крихких аргілітів карбону. Такий підхід, як мінімум, дозволяє зменшити діаметр буріння і заощадити одну колону. Ну, а як максимум, відкриває перспективи для буріння свердловин глибиною 7 - 8 тис.м.
Ця ідея знайшла своє втілення у проекті на буріння чергової свердловини ДТЕК Нафтогаз.

Mach
КОНСТРУКЦІЯ СВЕРДЛОВИНИ:
Кондуктор Ø339,7 мм – 0 – 630 м; 
Експлуатаційна колона Ø244,5 мм – 0 – 3200 м; 
Експлуатаційний хвостовик Ø177,8 мм – 2900 – 5130 м;
Відкритий вибій  – 5130 – 5300 м.

Подовжений кондуктор спускається в крівлю юрських глин і перекриває водоносні горизонти нижньої крейди. Інтервали юри, тріасу, пермі і непродуктивного карбону об'єднуються і перекриваються однією обсадної колоною Ø245 мм.

ТИП ПРОМИВАЛЬНОЇ РІДИНИ: 
Кондуктор Ø339,7 мм – прісний глинистий буровий розчин; 
Експлуатаційна колона Ø244,5 мм – ІЕР «Witer-II»; 
Експлуатаційний хвостовик Ø177,8 мм – ІЕР «Witer-II»;
Відкритий вибій (5130-5300 м) – ІЕР «Witer-II».

Інтервал кондуктора буриться на екологічно безпечному розчині на основі крохмалю. Після спуску кондуктора свердловина переводиться на ІЕР «Witer-II», який використовується до кінця буріння. Густина розчину змінюється при поглибленні стовбура, шляхом введення обважнювачів.
Ми розраховуємо на збереження стійкості гірських порід, високу швидкість буріння і ефективне розкриття продуктивних пластів.
Про результати буріння свердловини буде повідомлено додатково.
Слідкуйте за новинами на нашому сайті.